Фингърборд (английски: Fingerboard) e миниатюрна версия на скейтборд с дължина 96 мм и различни широчини вариращи най-често между 26 и 30 мм. Използва се за същите като в истинския скейтборд трикове, но посредством пръстите на ръката но дава възможност за изпълняване и такива които с истински скейт биха били невъзможни. За направата им се изисква пластмаса, метал и специално покритие(лак).
Фингърбордите се появяват като някакъв скейтър подарил на сина си играчка скейтборд.Синът му го разглобил и така се появил първият фингърборд.След година да караш фингърскейт било хит.
Първото фингърборд видео се е появило през 1993 година, негов автор e Мартин Уинклър, за когото сега се правят фирми за фингърборд. Фингърбордът е изграден от дъска (deck), колелца (wheels), машинки(trucks) и шкурка(griptape). Първите фингърборди са се появили малко след появата на истинския скейтборд. Били са направени от сгънати фонокарти, но тяхното професионално правене е било под формата на ключодържатели. В днешно време има отделни фирми за направата на различните части на фингърборда.
Той е много известен сред колекционери по целия свят, които започват да се учат на най-интересни и различни трикове. Те си купуват принадлежности към фингърборда като: рампа, украса за рампите и други. Има много различни видове фингърборд, като:Zero, Chocolate, Blind, World Industries, Birdhouse, Darkstar, Alien, Habitat, Powell, Cliche, Finesse, Flip и още много други. Всички тези марки се произвеждат от Tech Deck. Всъщност, Tech Deck е производител, който ползва само логото(картинката) на реални скейтборди.
Най-разпространеният комплект съдържа: фингърборд, мини отвертчица(tool), резервни колелца, стикери за рампа (не винаги има) и 2 резервни гайки за колелцата.
В момента най добрите фингъбордъри са: Мартин Бекман, Томас Хансен , Мартин Уинклър, Майк Шнайдър,Митко Кънев,Кристиян Георгиев,Захари Цонков,Елиас Асмутх.
Професионалните фингърбордисти използват дървени фингърборди. Такива марки са: "Berlinwood" "FlatFace Fingerboards" "Yellowood" "Homewood" "Finga Fingerboards" "No Comply" "Prete" и др...
Също така има и колелца от качествени материали с лагери.Най-добрите марки са "Flatface" "Winkler" "Substance" "No Comply" И др...
Важна част от всеки "setup" е и шкурката или по добрия вариант така наречения "tape".Той е по мек и се захваща за пръстите без да ги наранява.Най-предпочитани са марките "RIP tape" "FBS tape" " и "No Comply Foamy Goodness"
Използват се както пластмасови рампи, така и дървени.Най-качествените рампи от дърво са на "Blackriver-ramps".Има и рампи на techdeck,които се продават както и в комплект,така и по отделно.Разбирасе има и още много видове рампи.
В интернет можеш да намериш много неща с заглавие "fingerboard". В youtube.com както и в vbox7.com можеш да намериш доста клипове където те учат как да караш фингърскейт. Разбира се има и много сайтове специално за фингърборди. ==
В България този спорт-хоби не е много развит нито пък има много почитатели,но въпреки това има специални магазини за фингърборд(като корпорайт-ул.Хан Аспарух 45), както и добри играчи(които са написани по-горе).
Обикновенно фингърборд карат хора между 10 и 19 годишна възраст.
Някой смятат фингърбордите за играчка,но те са далеч по-сложни и по-различни.Всеки трик си има име и техника също като при скейтбордът.
Няма коментари:
Публикуване на коментар